نوآوری باز چیست؟ با ذکر مثال سند نوآوری باز اتریش و شرکت NetFlix

هر چند که در دهه نود برخي سازمان‌ها از مفهوم و روش‌های نوآوری باز(open innovation) استفاده کرده و توفيقات قابل توجهي کسب و کرده بودند اما اولين بار در در اوايل قرن بيست و يکم يعني بين سال‌های 2000 تا 2003 مفهوم نوآوری باز توسط هنری چسبرو تئوريزه و در محافل آکادميک مطرح شد. هنری

چسبرو (Chesbrough, 2003) مدل نوآوری باز را ارائه نمود که در آن، سازمان‌ها ایده‌های شکل گرفته در داخل و خارج سازمان را با استفاده از مسیرهای درونی و بیرونی منتهی شده به بازار، تجاری‌سازی می‌نمایند. در نوآوری باز برخلاف مدل‌های سنتي نوآوری اصل بر بهره‌برداری از ايده‌ها (چه در داخل سازمان و چه خارج سان آن) است و برخلاف رويکرد سنتي نوآوری محدود به واحد تحقيق و توسعه درون سازمان نيست.

نوآوری باز تاکيد مي‌کند که نوآوری برای افراد خاص، موضوعات خاص و محل‌های خاص نيست، بلکه نوآوری را مي توان در همه افراد در همه محل‌ها و همه موضوعات جستجو نمود. اين پارادايم بر همه‌گيری و اجتماعي شدن نواوری تاکيد بسياری دارد.

وآورى باز و توانمندى جذب دو مفهوم قابل توجه در تحقيقات مديريت نوآورى به شمار مى آيند. توانمندى جذب شركت ها، تعيين كننده توانمندى آنها براى گسترش ايده ها يا فناوري خارجى است. در اين بحث دو مفهوم توانمندى جذب و نوآورى باز را به يكديگر ارتباط داده و با استفاده از ديدگاه هاى نوين درباره نوآورى باز به تشريح مفهوم توانمندى جذب پرداخته شده است. با توجه به عواملى مانند چرخه عمر كوتاه فناوري، فناورى هاى در حال ظهور، هزينه ها و خطرات مرتبط با فناوري ها، جهانى شدن فرايندهاى تحقيق و توسعه، افزايش رقابت بين بنگا هها در بازار محصولات خود و اهميت رو به رشد سرماي هگذارى براى تأمين مالى ايد ههاى كسب و كار، منابع فناوري خارجى اهميت بسيار دارند و جريانات دانش براى رقابت امرى الزامى است اما اين جريانات به طور خودكار جامه عمل نمى پوشند و شركت ها بايد مهارت هاى خود را براى حركت به سمت آنها گسترش دهند. بنابراين توانمندى جذب امرى بسيار مهم است كه چرا بعضى بنگا هها در خلق و كسب ارزش از فناوري توسعه يافته خارجى بهتر از ديگران هستند.

در واقع این موضوع قصد دارد با بهر ه گيرى از تحقيقات پيشين با تفكيك نوآورى باز به دو بعد كليدى آن (بعد انسانى كه شامل رهبرى، كارتيمى و انگيزه و بعد سازمانى كه شامل فرايند نوآورى باز، ساختار، ظرفيت ها و مدل تجارى مى باشد) به تحليل ارتباط نوآورى باز و توانمندى جذب بپردازد و يك مدل مفهومى ارائه كند. سپس در اين پژوهش از روش سوات به تحليل اجزا مدل مفهومى پيشنهادى براى بررسى ارتباط اين دو عامل مبادرت شده است.

پنج نکته مهم از سند راهبردی نوآوری باز اتریش

نوآوری باز یک توانمندساز است و نه یک هدف: پیاده سازی اصول و قواعد نوآوری باز در جامعه به خودی خود هدف  سند راهبردی نیست، بلکه این اصول و قواعد باید وضعیت نظام نوآوری را بهبود بخشیده و برای ذینفعان مختلف ایجاد ارزش نماید تا موجب رضایت عمومی قرار گیرد.

در نظر گرفتن دوره های زمانی در سند کار صحیحی است: بسیاری از مردم معتقدند که ورود به عصر دیجیتال سبب می‌شود تا صورت مشاغل تحت تاثیر قرار گیرد و اقتصاد به راه حل های جدید و پیچیده نیاز پیدا کند. لذا در نظر گرفتن دوره‌های زمانی در سند راهبردی (مانند چشم‌انداز 2020) از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

راهبردهای نوآوری باز هم به جهت‌دهی نیاز دارد:  هر چند که این سند مربوط به نوآوری باز است، اما هنوز دانش بازیگران مختلف در مورد ابزارهای نوآوری باز مانند تامین مالی جمعی کافی نیست و لازم است تا آن‌ها راهنمایی گردند، به همین منظور برگزاری کارگاه‌ها و مشاوره‌های آنلاین برای بازیگران مختلف مانند دانشگاه‌ها، سازمان‌ها مردم‌نهاد و افراد عادی جامعه در دستور کار دولت اتریش قرار گرفت تا آنان از طریق یک مکانیزم تعاملی هم بیاموزند و هم نظرات خود را بیان نمایند.

راهبرد نوآوری باز را نمی‌توان به صورت بالا به پایین اجرا نمود: دولت اتریش به جای اینکه خود برای بازیگران مختلف تصمیم بگیرد، به هر ذینفعی اجازه می‌دهد تا در محیط خود آزادانه فعالیت نماید. چنین کاری سبب می‌شود تا یادگیری به صورت عمیق انجام گرفته و از پایین به بالا بازیگران مختلف خود را در  اجرای سند راهبردی ذینفع بدانند.

نوآوری باز به پارادایم جدید سیاستگذاری نیاز دارد:  به دلیل سرعت بالای تغییرات، نیازهای نوآورانه مرتبا در حال تغییر است و امکان نوآوری‌های مشترک فراهم می‌شود لذا سیاستگذاری باید به سمت ایجاد یک فرهنگ باز و به اشتراک گذاری دانش حرکت می‌کند.

یکی از الگوهای موفق در حوزه نوآوری باز را شرکت NetFlix به اجرا گذاشه است. این شرکت در زمینه کرایه فیلم فعال است و یکی از مهمترین چالش هایی که این سازمان با آن روبرو بوده و هست پسش بینی استقبال مشتریان از فیلم های مختلف است. با توجه به اهمیت این چالش در سال 2006 NetFlix تصمیم گرفت که حل این موضوع را به اجتماع (نیروی جمعی) بسپارد.

به همین منظور فراخوانی ترتیب داد و 1 میلیون دلار جایزه تعیین کرد تا افراد الگوریتم را طراحی کنند که از طریق آن توازن میان فیلم های ارائه شده و علایق مشتریان 10% افزایش پیدا کند.

در مباحث آکادمیک گفته می شود که از الگوی NetFlix چهار درس می توان آموخت:

1-      چالش پیش رو را برای جمع به صورت واضح و بدون ابهام بیان کنید و جمع را از اهمیت چالش آگاه نمایید

2-      بین جایزه و موضوع مورد کار رابطه منطقی برقرار باشد تا صرف زمان و انرژی برای حل مساله به صرفه یاشد

3-      ایجاد حس رقابت در جمع

4-      حفظ حق مالکیت و ایجاد مکانیزمی برای احترام به حقوق شرکت کنندگان

در مورد موارد فوق نکته ای که باید اذعان کنم این هست که اگر به دیگر الگوهای موفق نوآوری باز نیز دقت کنید می بینید که تا حد قابل قبولی همه موارد فوق را رعایت کرده اند. پس به نوعی می تونیم موارد فوق را عوامل کلیدی موفقیت در نوآوری باز بنامیم.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مهدی اشجعی

کارشناس کنترل برنامه ریزی و کنترل پروژه

کارشناس بازاریابی و فروش

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

4720938
بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید هفته جاری
بازدید ماه جاری
بازدید کل
171
801
171
16512
4720938

آی‌پی شما: 35.171.183.163
امروز: یکشنبه، 30 تیر 1398 - ساعت: 06:04:34

آرشیو

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

ورود به سایت

درباره ما

HTML 5 وب سایت کافه مدیران در دی ماه سال 1392 توسط گروهی از متخصصین ایرانی...